zapraszam na pogaduszki

ulice Krakowa

dworcowe salony

Wracałam z Villi  Decjusza z klubowego spotkania Sagi. Wysiadając z 304 zapomniałam, że czasowo nie ma 502 pod hotelem Cracovia,  autobus 152 uciekł mi sprzed nosa, a zimny wiatr zmusił mnie do skorzystania z autobusu 294, który ma końcowy przystanek przy ul Bosackiej. Nigdy nie wysiadałam z tej strony dworca, skorzystałam więc z okazji, aby zobaczyć wejścia na perony i nową infrastrukturę

Wbrew temu co czytałam w prasie, oznaczenia dla mnie były bardzo czytelne. Trochę rozbawiły mnie strzałki prowadzące do toalety, ponieważ biegną całym podziemiem w głąb hali dworcowej i czułam się jak tropicielka śladów zaskakiwana kolejnym znakiem. Wszędzie czysto, zajrzałam z ciekawości do korytarza łazienkowo-toaletowego. Wejścia bronią obrotowe blokady i automaty żądające 2,50. Cena wydaje mi się przesadzona, bo wszędzie na zachodzie trafiałam na luksusowe przybytki za 0,5 euro. Widocznie właściciele automatów wierzą w spadek kursu złotego, szkoda.

Gdy przechodziłam na wyższy poziom w kierunku placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego wpadł na mnie zestresowany mężczyzna, który też tropił toaletę tylko z przeciwnej strony i już był zwątpił w jej odnalezienie.

Muszę przyznać, że poczekalnie i pasaż prezentują się świetnie. Pamiętam Dworzec Wschodni z niedawnej przeszłości i muszę przyznać, że miasto wita podróżnych na europejskim poziomie. Windy, podjazdy dla wózków, liczne kasy z kasjerkami i automatyczne. Świetnie jest. W ogóle zagospodarowanie ul. Pawiej, rozplanowanie Placu przed dworcem głównym oceniam bardzo wysoko. Wyjście w stronę miasta bardzo ciekawie komponuje się ze starymi peronami i otoczenie torów odnowione z ciekawym muralem. Również ogromne graffiti na ścianie Galerii Krakowskiej prezentuje się świetnie. Teraz czekam na ożywienie starych budynków dworca i nieczynnych zabytkowych peronów. Wprawdzie nasz dworzec nie może się umywać do wspaniałości Quai d'Orsay, ale i Kraków w czasie jego budowy już dawno nie był stolicą. Budynek ma spójną architekturę, genialną kubaturę i może jakieś kina czy teatry byłyby bardzo na miejscu w tym miejscu.

Piękna pogada z popołudniowym wiosennym słońcem sprowokowała mnie do kilku zdjęć. Zapraszam

IMG_7368dw.jpg

IMG_7409dw.jpg IMG_7367dw.jpg IMG_7371dw.jpg IMG_7376dw.jpg IMG_7379dw.jpg IMG_7383dw.jpg IMG_7393dw.jpg IMG_7389dw.jpg IMG_7395dw.jpg IMG_7396dw.jpg IMG_7397dw.jpg IMG_7406dw.jpg IMG_7411dw.jpg IMG_7417dw.jpg IMG_7421dw.jpg IMG_7431dw.jpg IMG_7423dw.jpg