zapraszam na pogaduszki

projekt - Willa Decjusza

Kazimierz i słynne Żydówki

IMG_7095remuh.jpg

W tym wpisie zajmę się tylko tym co mnie zadziwiło. Po pierwsze zadziwiło mnie to jak mało wiem o kulturze i religii żydowskiej i od razu pomyślałam sobie jaka ograniczona jestem skoro wydaje mi się, że wszyscy muszą znać obrzędy i zasady katolicyzmu. Po drugie zadziwiłam się ilu Żydów liczyła gmina krakowska przed wojną, po trzecie zadziwiłam się..., ale to już za chwilę.

IMG_7070nissenbaum.jpg

To miała być wyprawa śladami wybitnych kobiet żydowskich i była. O osiągnięciach wielu z nich nic nie wiedziałam. Oczywiście jak to w oprowadzaniu bywa percepcja zależna jest od odległości od przewodnika tak więc część wiadomości mi umknęło. Dodatkowo nie zawsze byłam blisko, bo fotografowanie wymaga pewnego dystansu i słowo ginie. O Helenie Rubinstein  trudno było nie słyszeć. Życiorys fascynujący i wpędzający w kompleksy. Wydaje się, że wystarczy chcieć, mieć motywację by osiągnąć sukces. Nawet tworzy się taki związek przyczynowo skutkowy: bieda prowokuje sukces. Trudności i ograniczenia kulturowe dają kopa do działania, to o twórczyni talmudzkich szkół dla dziewcząt - Sarze Szenirer z ortodoksyjnej, chasydzkiej rodziny żydowskiej o tradycjach rabinackich krawcowej z tradycji genialnej organizatorki Beit Jaakow.

Na początek tylko dwie postaci i trochę zdjęć. Są nazwiska, instytucje, teraz można resztę doczytać w internecie. Kolejne uzupełnie, gdy uzupełnię moją wiedzę.IMG_7064rubin.jpg

 IMG_7066rubin.jpg IMG_7067szeroka.jpg IMG_7060poper.jpg IMG_7133mykwa.jpg IMG_7140szkola.jpg

 

W synagodze Remuh (zwanej też Nową) jednej z dwóch wciąż czynnych krakowskich synagog, nabożeństwa odbywają się w Szabat i z okazji najważniejszych świąt żydowskich. Kobiety do dziś dzień mają osobne pomieszczenie do odbywania modlitw. Swoją nazwę synagoga Remuh zawdzięcza rabinowi Mojżeszowi Isserlesowi, wybitnemu talmudyście i filozofowi, rektorowi krakowskiej jesziwy, która dzięki jego działalności stała się słynna poza granicami Polski.
Dla Żydów jest on postacią szczególną. Na cmentarzu obok synagogi znajduje się jego grób, gdzie zostawiają oni kartki z prośbami, wierząc, że dzięki wstawiennictwu rabbiego zostaną one spełnione.
IMG_7102remuh.jpg IMG_7095remuh.jpg IMG_7101remuh.jpg IMG_7090remuh.jpgIMG_7114remuh.jpg IMG_7104zamurem.jpg IMG_7112remuh.jpg IMG_7109remuh.jpgIMG_7082remuh.jpg IMG_7079remuh.jpg IMG_7088remuh.jpg IMG_7087remuh.jpg IMG_7080remuh.jpg    IMG_7107zamurem.jpg IMG_7106bozecialo.jpg  IMG_7098remuh1.jpg IMG_7129tempel.jpg